Delegate List

View your constituent organization’s HOD compliance status here. AAPA Policy requires all officers to be AAPA fellow members in order for delegates to participate in HOD business.

Apportionment numbers are shown in parentheses for your reference.

 

Chapters:

ACDFGHIKLMNOPRSTUVW

Specialty Organizations:

ACDEGHNOPRSU

Caucuses | Students | Delegates at Large

Air Force (2 seats)

Chief Delegate: Gael Gauthier
Delegates: Stephan Kesterson, Breanne Kormendy

Alabama (3 seats)

Chief Delegate: Brad Cantley
Delegates: Catherine Beckham, Sarah Beth Tinley, Paul Harrelson

Alaska (2 seats)

Chief Delegate:
Delegates: 

Arizona (5 seats)

Chief DelegateJacqueline Spiegel
DelegatesSarah Bolander, Jennifer Feirstein, Melinda Rawcliffe, Elicia Hunt

Arkansas (2 seats)

Chief Delegate: Gary Hill
DelegatesTheresa Morris, Mendy McClelland

Army (3 seats)

Chief DelegateSharon Rosser
Delegates: Bob Potter, Karen Reedy, Trish Lucas, Don Black

California (9 seats)

Chief DelegateJulie Theriault
DelegatesJeremy Adler, Tracey DelNero, Sandra Fineman, Grace Landel, Ana Maldonado, Judy Ortiz, Cherri Penne-Myers, Saloni Swarup

Colorado (6 seats)

Chief DelegateAlysia Wiley
Delegates: Steve Kudebeh, Peggy Walsh, Rachel Weinzimmer, Kellie Lyons, Alyn Whelchel, Joel Schwartzkopf, Meagan Hillman

Connecticut (5 seats)

Chief DelegateMark Turczak
DelegatesSarah Clark, Johanna D’Addario, Bill Kohlhepp, Cayla Danielle

Delaware (2 seats)

Chief DelegateEric Dees
DelegatesEd Woodford

District of Columbia (2 seats)

Chief Delegate: Matt Mancini
Delegates

Florida (9 seats)

Chief DelegateVernon Wright
DelegatesJason Berger, Shalon Buchs, Gregory Burns, Katie Callaway Burns, Debra Cole, Debi Gerbert, Michelle Gough, Susan Salahshor, Nicole Schtupak-Zernitsky, Ngan Lam

Georgia (5 seats)

Chief DelegateLeanne Martinelli
Delegates: Catherine Sadowski, Tammi Pavey, Amanda Chaffo

Hawaii (2 seats)

Chief Delegate:
Delegates: 

Idaho (3 seats)

Chief DelegateJared Papa
Delegates: Annie Dixon, Danielle Burke

Illinois (6 seats)

Chief Delegate: Desmond Watt
Delegates: Janet Furman, Katie Sweitzer, Susan Fox, Don Martinez, Anita See, Don Diemer

Indiana (4 seats)

Chief Delegate: Thomas Meehan
DelegatesJerry Parsons, Jennifer Snyder, Daniel Sturm

Iowa (4 seats)

Chief DelegateJeremy Nelson
DelegatesMarc Doobay, Carol Gorney, Laura Delaney, Katie Gimbel, Natalie Weber, Tony Brenneman

Kansas (3 seats)

Chief DelegateKerstin Stephens
DelegatesRebecca Romero

Kentucky (3 seats)

Chief Delegate: Stacey Sale
DelegatesLaurie Garner, Jenna Foushee

Louisiana (3 seats)

Chief DelegateRebecca Clawson
DelegatesMichael Falba, Emilie Thornhill

Maine (3 seats)

Chief DelegateSteve Blessington
DelegatesStephanie Podolski, Gretchen Preneta

Maryland (5 seats)

Chief Delegate: Theresa Neumann
Delegates: Tara Mahan, Mary Masterson, Gwendy McCoy, Kevin Woodward 

Massachusetts (5 seats)

Chief DelegateCathy Hamel
DelegatesHarrison Keyes, David Probert, Brittani Loukas, Maria Vardaro, Britney Palaski

Michigan (8 seats)

Co-Chief DelegatesMichelle Petropoulos, Ryan Desgrange
DelegatesKaitlin Aulie, Jeff Cornell, Mary Huyck, Zarna Patel, Susan Raaymakers, Heather Sutton

Minnesota (6 seats)

Chief DelegateBecky Ness
DelegatesCynthia Goetz, Elise Haupt, Terence Panvica, Mikal Mikkelson, Jenifer Detert

Mississippi (2 seats)

Chief Delegate
Delegates

Missouri (3 seats)

Chief Delegate: Becki Loveless
Delegates: Dustin Bartlett, Amanda Bartlett, Andrea Applegate

Montana (3 seats)

Chief Delegate: Dewey Hahlbohm
Delegates: Matt Zemacke, Megan Zawacki

Navy (2 seats)

Chief Delegate: Tawanda Cade
DelegatesVeronica Gomez, Ruth Cortes, Paul Boyer

Nebraska (4 seats)

Chief DelegateCarey Wheelhouse
DelegatesDennis Rieke, Risa Zimmerman, Shaun Horak

Nevada (3 seats)

Chief Delegate: Jay Somers
Delegates: Ashley Cole, Ben Prohaska

New Hampshire (3 seats)

Chief Delegate:
Delegates: 

New Jersey (4 seats)

Chief Delegate: Camille Dyer
Delegates: Gary Racich, Amanda DiPiazza, Diane Daw, Gregory Pierson

New Mexico (3 seats)

Chief DelegateLaura Wylie
Delegates: Albert Bourbon, Deborah Thorne

New York (12 seats)

Chief DelegateBrian Glick
DelegatesChristopher Anderson, Donna Anderson, Jonathan Baker, Chrissy Boaglio, Susan Cappelmann, John Davidson, Daniel Forsberg, Heather Isola, Maureen Regan, Mark Zender, Jessica Estanislau, Marylou Hernandez, Jenny Jackson, Brittni Silvestri, Larry Rubin, Anthony Mifsud, Ariana Zaza, Frank Acevedo, Joe Ciavarro, Richard Thailer, Michael Mueller, Nathan Gardner, Marc Siditsky

North Carolina (9 seats)

Chief Delegate: Josh Smith
Delegates: Marc Katz, Samantha Rogers, Gail Curtis, Jeff Katz, Alisha DeTroye, Truett Smith, April Stouder, Molly Calabria, Linda Sekhon, Mia McDonald

North Dakota (2 seats)

Chief DelegateCurtis Kroh
DelegatesDaryl Sieg, Travis Booke, Abbey Ruland,

Ohio (7 seats)

Chief Delegate: James Fry
DelegatesJennifer Richardson, JP Thompson, John Trimbath, Josanne Pagel, Michell McDiffett, Melissa Bowlby

Oklahoma (4 seats)

Chief DelegatePhil Burke
DelegatesHillary Bennett, Jeanine Smith, Arnulfo Garcia, Saura Douglas

Oregon (4 seats)

Chief DelegateAlysia Privrat
DelegatesSara Davis-Risen, Ben Johnson, Tamara Houston

Pennsylvania (12 seats)

Chief Delegate: Jackie Borst
Delegates: Jen Campbell, Katie Kugler, Matt Wetherhold, Tracy Wright, Lane Bower, Alyssa Abebe, Jacqi Kernaghan, Susan DeSantis, Marcy Herzog, Dee Soltes, Corey Seyler, Rob Emery, Mike DePalma, Ashley Pizzimenti

Public Health Service (2 seats)

Chief Delegate: Mark McKinnon
Delegates: Dale Welsh, Brian Burt, Jodi Moore, Thomas Janisko, Ian Marks

Rhode Island (2 seats)

Chief Delegate: Jim Carney
DelegateChristopher Ferreira

South Carolina (3 seats)

Chief DelegateAli Whitten
DelegatesAmy Allen, Ryan Uberman

South Dakota (3 seats)

Chief DelegateWade Nilson
Delegates: Michelle Hagen, Lola Pollard, Corey Anderson

Tennessee (4 seats)

Chief Delegate: John Davis
Delegates: Sarah Murawski, Marie Patterson, Leign Anne Pickup

Texas (10 seats)

Chief Delegate: Monica Ward
DelegatesThomas Diver, Jennifer Eames, Ryan English, Bethany Grubb, Kristin Kamprath, Jami McKinney, Janith Mills, Brooke Sweitzer, Sonali Weerasinghe, Eva Montes, Eric Martinez

Utah (3 seats)

Chief DelegateDave Anderson
DelegatesVicki Berger, Alan Bybee

Vermont (2 seats)

Chief DelegateSarah Bushweller
DelegatesKristen Daniels

Veterans Affairs (2 seats)

Chief Delegate
Delegates

Virgin Islands (2 seats)

Chief DelegateTrisha Harris
DelegatesJeffrey Donnelly, Keith Moore

Virginia (6 seats)

Chief DelegatePortia Tomlinson
Delegates: Robert Glasgow, Lori McVay, Rose Rutherford, Sean Robinson, Courtney Amburgey, Marie English, Michelle Salerno, Christine Hollenbeck, Spencer Pollok,  Kathy Scarbalis

Washington (5 seats)

Chief Delegate: Leanne Brink
DelegatesLyle Larson, Monica Morrison, Randall Dickson, John Tomchick, Eileen Ravella, Anju Jain

West Virginia (3 seats)

Chief Delegate: Gregory Selasky
Delegates: Janice Shipe-Spotloe, Mara Stuphin

Wisconsin (6 seats)

Chief DelegateTara Streit
Delegates: Julie Doyle, Jeff Oryall, Jamie Silkey, Tamyra Trice, Jimmy Clark, Lauren Marsicek

Wyoming (2 seats)

Chief Delegate: Phil Zaharas 
Delegate: Julie Whitesell

Specialties

Addiction Medicine (1 seat)

Chief DelegateBernie Stuetz
Delegate: Jim Anderson

Allergy, Asthma and Immunology (1 seat)

Chief DelegateAmanda Michaud
Delegate: Nicole Soucy

Cardiology (1 seat)

Chief Delegate: Kevin Niles
Delegates: Viet Le, Laura Ross, Amy Simone

Cardiothoracic & Vascular Surgery (1 seat)

Chief Delegate: David Bunnell
DelegatesAaron Morton, David Lizotte

Critical Care (1 seat)

Chief DelegateMichael Sharp
Delegates

Dermatology (1 seat)

Chief DelegateTravis Hayden
DelegateErin Call

Emergency Medicine (1 seat)

Chief DelegateAnn Verhoeven
Delegates

Endocrine (1 seat)

Chief DelegateStephen Willis
Delegates:

Family Medicine (1 seat)

Chief Delegate: Bau Tran
Delegates: 

Gastroenterology (1 seat)

Chief Delegate:
Delegates: 

Geriatric Medicine (1 seat)

Chief Delegate: Kris Pyles-Sweet
Delegate: Christina Gardella

Hospice and Palliative Medicine (1 seat)

Chief Delegate: Kathy Kemle
Delegates: Nadya Dimitrov, Richard Lamkin

Nephrology (1 seat)

Chief DelegateNguyen Park
DelegateKaren Burchell

Neurology (1 seat)

Chief Delegate: Melinda Moore Gottschalk
Delegates

Neurosurgery (1 seat)

Chief Delegate: Grace Bryan
Delegate: Justin Brooks

Obstetrics & Gynecology (1 seat)

Chief Delegate
Delegates

Occupational Medicine (1 seat)

Chief DelegateAundrea Burns
DelegatesJennifer Rowlinson, Nyla Thompson, Nicolette Davis, Debra Papiernik, Alma Gomez, Susan Burditt

Oncology (1 seat)

Chief Delegate: Heather Hylton
Delegates:

Orthopaedic Surgery (1 seat)

Chief DelegateBenjamin Kocker
Delegates: Jeff Spivey, Paul Desillier, Robert Thomas, Dan Coll

Otorhinolaryngology/Head & Neck Surgery (1 seat)

Chief Delegate: Susan Kepes
Delegates: Matthew Stroud, Laura Kirk

Pediatrics (1 seat)

Chief DelegateHeather Gilbreath
DelegatesCourtney Bishop, Brian Wingrove

Plastic Surgery (1 seat)

Chief DelegateKristen Costa
Delegates: Kristine Marsack

Psychiatry (1 seat)

Chief Delegate: Jessica Spissinger
Delegates: Rodney Ho

Rheumatology (1 seat)

Chief Delegate:
Delegates

Surgery (1 seat)

Chief Delegate:
Delegates:

Urology (1 seat)

Chief Delegate: David Coleman
Delegates:  

Caucuses

African Heritage PA Caucus (1 seat)

Chief Delegate: Folusho Ogunfiditimi
Delegates: Devon Williams, Wendell Wharton Jr.,

Association of Postgraduate PA Programs (1 seat)

Chief Delegate: Vasco Kidd
Delegates: Dorothy Bratton-Sandoval, Amber Brooks-Gumbert

Fellowship of Christian PAs Caucus (1 seat)

Chief Delegate: Caroline Pilgrim
Delegates: 

Lesbian Bisexual Gay & Transgender PAs Caucus (1 seat)

Chief Delegate: Christina Wojnarwsky
Delegates: Vic Holmes, Cameron Nicholson, Katherine Malagon, Joelle Kidder, Jeff Straw

PAs for Global Health Caucus (1 seat)

Chief Delegate:
Delegates: 

PAs for Latino Health Caucus (1 seat)

Chief Delegate:
Delegate: 

PAs for Rural Health Caucus (1 seat)

Chief Delegate: Ed Friedmann
Delegate: Libby Coyte

PAs in Asian Health Caucus (1 seat)

Chief Delegate:
Delegates: 

Veterans Caucus, Inc (1 seat)

Chief Delegate: Rock Munsee
Delegates: Dallas Lipscomb, Pam Lucas, James Cannon

Students (18 seats)

Chief Delegate: Kacianna Hardsock
Delegates: Alexandra Huechteman, Bari Peyser, Brandon Mark Hughey, Brittany Dingler, Calvin Richards, Corinne Benson, Daniel Mulcahy, Darin Poulsen, Delilah Dominguez, Hunter Gibbs, John Giacona, Julie Harning, Katherine Crandall, Lea Hix, Michael Gumpert, Raquel Padilla Moore, Rebecca Ranous, Daniel Garner, Julia Piwowarski, Karin Madison, Megan Ann Pederson, Sunayana Chopra Pydah

Delegates at Large (4 seats)

Bill Reynolds, Todd Pickard, Leslie Clayton Milteer, David Jackson